Ściany akustyczne - wyciszenie i bezpieczeństwo na wypadek pożaru

Dobry materiał izolacyjny nie tylko skutecznie wycisza pomieszczenia, ale również gwarantuje zabezpieczenie przeciwpożarowe budynku. Takim materiałem jest wełna skalna.

Ściany akustyczne zdecydowanie podnoszą komfort przebywania w pomieszczeniach. Do ich budowy potrzebny jest więc materiał o doskonałej izolacyjności akustycznej, taki jak wełna skalna, która ma otwartą, porowatą strukturę. Odpowiednim produktem są sprężyste płyty z wełny skalnej ROCKWOOL, którymi można skutecznie nie tylko zredukować hałas, ale i stłumić echo oraz wibracje.

Czym wyciszać?

Ściany akustyczne - wyciszenie i bezpieczeństwo na wypadek pożaru

Produktami oferowanymi przez ROCKWOOL do izolacji akustycznej ścian są płyty ROCKTON. Izoluje się nimi ściany trójwarstwowe, działowe, osłonowe, ściany o konstrukcji szkieletowej z elewacją z paneli (np. siding, deski). Z kolei płyty ROCKSONIC SUPER są przeznaczone do izolacji akustycznej ścian działowych w systemach suchej zabudowy. Dobór grubości płyt ROCKSONIC SUPER (50, 75 lub 100 mm) zależy od konstrukcji rusztu. Jeżeli konstrukcja jest wykonana ze stalowych profili CW50 i UW50, to stosuje się płyty ROCKSONIC SUPER o grubości 50 mm. Do profili CW75 i UW75 odpowiednie będą płyty o grubości 50 lub 75 mm. Z taka izolacją ściany będą miały wskaźniki izolacyjności akustycznej od 40 do 45 dB. Z kolei do profili CW100 i UW100 można zastosować płyty ROCKSONIC SUPER o grubości 50, 75 lub 100 mm. Przy płytach 100-milimetrowych wskaźnik izolacyjności akustycznej ściany działowej osiągnie nawet 52 dB!

Bezpieczeństwo pożarowe

Co istotne, wełna skalna jest również materiałem niepalnym. Daje najlepsze zabezpieczenie budynku, czyli klasę A1. Co to oznacza? Wyroby budowlane mają klasy reakcji na ogień od A1 do F, które wskazują, jak wyrób przyczynia się do rozwoju ognia, tzn. jak dużo energii materiał dodaje do ognia. A1 to  wyroby niepalne, które nie wywarzają dymu i płonących kropli w warunkach pożaru.

Dbając o bezpieczeństwo pożarowe, należy wybierać materiały niepalne, jak wełna skalna. Płyty i maty izolacyjne oferowane przez ROCKWOOL są odporne na działanie ognia i temperatury pożarowej 1000°C! Wełna skalna ROCKWOOL stanowi osłonę przeciwogniową dla wszelkich elementów budynku.