Jaki materiał wybrać do izolowania dachu płaskiego?

Wybierając materiały do izolacji dachów, bierzmy pod uwagę trwałość rozwiązań i ich stabilność. To szczególnie istotne w przypadku dachów płaskich, które mają wyjątkowo wysokie wymagania, wynikające z ich konstrukcji.

Niezależnie od tego, jakim materiałem pokryjemy dach płaski, musi być instalowany na stabilnym podłożu. Ma to wpływ na parametry pokryć, takich jak papy termozgrzewalne, membrany PVC, TPO, EPDM czy blachy układane na rąbek.

Warto więc sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, jakimi są system z wełny skalnej. Powstają na bazie kamienia i gwarantują stabilność wymiarowa. To mi.in. płyty dachowe ROCKWOOL HARDROCK MAX, MONROCK MAX E, ROOFROCK 30 E oraz akcesoria kształtujące spadek jak ROCKFALL. Co ważne, wełna skalna cechuje się stabilnością izolacyjności cieplnej, co oznacza, że  współczynnik przewodności cieplnej jest stały w czasie, nawet po 50 latach od wbudowania.

Produktami z wełny skalnej ROCKWOOL można izolować wszystkie typu dachów płaskich. Do danego rodzaju dachu są przeznaczone konkretne produkty.

Jaki materiał wybrać do izolowania dachu płaskiego? 

Na dach płaski na stropie betonowym

Na takich dachach coraz częściej są montowane instalacje fotowoltaiczne, więc  inwestorzy poszukują niepalnych, bezpiecznych termoizolacji. Takie cechy mają płyty dachowe ROCKWOOL, które dobiera się w zależności od dostępności dachu. Na dachy, gdzie konieczny jest dostęp do urządzeń (np. do klimatyzatorów, systemów odwodnienia) polecane są płyty HARDROCK MAX oraz MONROCK MAX E. Na dachy zielone i dachy będące jednocześnie tarasami lub tam, gdzie jest planowana instalacja solarna, przeznaczone są płyty HARDROCK MAX.

Do cieplenia perforowanej blachy trapezowej

W związku z tym, że takie pokrycie jest na ogół montowane nad pomieszczeniami o dużym hałasie, bardzo pożądana jest tu cecha wełny skalnej, a mianowicie skuteczne pochłanianie dźwięku.

Fałdy blachy wypełnia się welonem szklanym i BLOCZKIEM TRAPEZOWYM ROCKWOOL lub elementami RAW ROCKWOOL.

Na dach płaski zielony lub balastowy

Budowa dachu, na którym ostatnia najwyższa warstwa to żwir (dach balastowy) lub rośliny (dach zielony) wymaga nie tylko specjalnych płyt izolujących, ale i skutecznej paroizolacji. ROCKWOOL proponuje tu płyty ocieplające z wełny skalnej HARDROCK MAX oraz paroizolację samoprzylepną ROCKFOL SK 18234 II.

Ocieplenie dachu płaskiego w systemie CB PANEL

Dachy płaskie pokrywane panelami dachowymi w systemie CB PANEL są stosowane głównie w stropodachach niewentylowanych hal produkcyjnych, magazynowych, obiektach handlowych, halach sportowych. Do ich ocieplania polecane są płyty z wełny skalnej MONROCK MAX E - dwugęstościowe, grube, trwałe i niepalne. Układa się z nich izolacje bezpośrednio pod pokryciem dachowym.

Wełna skalna na dachu płaskim pokrytym blachą trapezową

Pod pokrycie dachowe wykonywane w systemie DWW Tytanium Pruszyński są przeznaczone płyty MONROCK PRO z wełny skalnej. Ich grubość dostosowuje się do odległość między profilami blachy trapezowej, które wynoszą od 50 do 240 mm. Im większa odległość, tym grubsza powinna być płyta MONROCK PRO - od 50 do 120 mm.