CZY WARTO OCIEPLAĆ PODDASZE NIEUŻYTKOWE?

Warto, ale specjalnie do tego dostosowanymi produktami izolującymi. Jeżeli nie jest planowana adaptacja poddasza nieużytkowego na mieszkalne, to ocieplenie stropodachu jest najekonomiczniejszym rozwiązaniem. Jednocześnie zbudowanie pomostu ażurowego na ocieplonym stropie umożliwia chodzenie po nim, a dzięki temu na strychu będzie można przechowywać rzadko używane rzeczy czy suszyć pranie.

Ocieplenie stropodachu wentylowanego i betonowego masywnego

Do izolacji obu rodzajów stropodachów są polecane maty TOPROCK SUPER, MEGAROCK PLUS z wełny skalnej ROCKWOOL lub płyty SUPERROCK, ROCKMIN PLUS, UNIROCK.  Standard ROCKWOOL przewiduje dwuwarstwową izolację o grubości 35 cm, układanej mijankowo, co zapewnia wysoki komfort termiczny na poddaszu oraz spełnienie wymagań cieplnych stawianych w warunkach technicznych budynkom na rok 2021.

Na betonowym stropie masywnym poddasza nieużytkowego wełnę skalną rozkłada się tak, by szczelnie pokryła całą powierzchnię.

UWAGA! Po ułożeniu ocieplenia, nie wolno po nim chodzić. Jeżeli jest taka konieczność, to albo trzeba zbudować drewniany pomost, albo położyć pas twardych płyt HARDROCK MAX lub STEPROCK HD w miejscach przyszłych chodników. 

Stosowanie folii paroizolacyjnej

Na stropach masywnych poddasza nieużytkowego nad wszystkimi pomieszczeniami, gdzie ciśnienie pary jest mniejsze niż 16 hPa nie należy stosować folii paroizolacyjnych. Strop z 3,5-centymetrowego betonu o oporze dyfuzyjnym r=1330 [m2·h·Pa/g] jest już wystarczającą paroizolacją nawet dla kuchni i łazienek (tam ciśnienie pary wynosi 13-16 hPa). Paroizolację z folii aluminiowej stosuje się tylko, gdy rzeczywiste ciśnienie pary wodnej jest większe niż 16 hPa.

CZY WARTO OCIEPLAĆ PODDASZE NIEUŻYTKOWE?

Granulat idealny do ocieplania strychu

W miejscach, gdzie jest utrudniony lub niemożliwy montaż mat lub płyt, stosuje się granulat GRANROCK SUPER. Jego podstawowe zalety:

- jest niepalny, punkt topienia włókna skalnego > 1000°C, dzięki czemu jest jednym z najbezpieczniejszych materiałów izolacyjnych i posiada najwyższą klasę reakcji na ogień - A1;

- przyspiesza prace związane z izolacją poddasza. Jest szybki i prosty w aplikacji, dzięki czemu w ciągu jednego dnia można ocieplić 100 m2 poddasza;

- nie kruszy się, nie odkształca i nie wybrzusza;

- zachowuje swoje właściwości nawet po 55 latach użytkowania;

- jest otwarty dyfuzyjnie, dzięki czemu pozwala swobodnie przenikać parze wodnej, zapobiegając zawilgoceniu konstrukcji stropu;

- można go stosować do ocieplenia poddasza nieużytkowego zarówno w nowym, jak i w starym domu;

-  to materiał sypki, niepodatny na pęknięcia. Po ociepleniu nowego domu pracuje razem z więźbą oraz umożliwia wyschnięcie konstrukcji i nie doprowadza do gnicia drewna;

- granulat można stosować w trudno dostępnych miejscach, co pozwala na remont poddasza w dowolnym momencie, bez obawy o zniszczenie istniejących pomieszczeń;

- nie wydziela zapachów podczas wdmuchiwania i nie wymaga przerwy technologicznej po montażu;

Izolacja poddasza nieużytkowego granulatem na płytach g-k

Granulat GRANROCK SUPER może być nadmuchiwany bezpośrednio na płyty gipsowo-kartonowe. Wybierając tę technologię należy uwzględnić ciężar izolacji, który będzie przenoszony na elementy rusztu oraz płyty. Wykonując ruszt, uwzględniamy obciążenie charakterystyczne GRANROCK SUPER – 0,3 kN/m³ dla współczynnika przewodzenia ciepła 0,042 W/mK (każdy centymetr izolacji GRANROCK SUPER waży około 0,3 kg/m²).

Izolacja z granulatu na folii ROCKTECT Intello Climate Plus

Folia jest montowana od dołu wiązara za pomocą łat 40 x 60 mm. Łaty przykręca się w rozstawie co 40 cm wkrętami do drewna 4,2 x 70 mm. Krawędzie folii muszą być dodatkowo przymocowane zszywkami bezpośrednio do wiązara.

Montaż folii najlepiej zacząć od narożnika pomieszczenia:

- najpierw mocujemy pierwszy arkusz na całej długości pomieszczenia, pozostawiając z każdej strony nadmiar około 20 cm, który wywijamy na ściany (później zakład ten będzie przymocowany za pomocą łaty).

- folię należy mocno naciągnąć, by nie powstały wybrzuszenia;

- wstępnie mocujemy folię za pomocą zszywek, rozmieszczonych średnio co 10 cm;

- każdy kolejny arkusz folii trzeba montować z zakładem, zgodnie z oznaczeniem wydrukowanym na folii;

- należy uszczelnić połączenia arkuszy folii taśmą ROCKTECT Twinline;

- po uszczelnieniu folii wykonuje się podkonstrukcję z łat budowlanych. Łaty montujemy prostopadle do dolnego pasa wiązarów, belek stropowych wkrętami do drewna, gwoździarkami gazowymi lub pneumatycznymi z gwoździami pierścieniowymi.

CZY WARTO OCIEPLAĆ PODDASZE NIEUŻYTKOWE?

Nadmuch granulatu izolującego

Na zamocowaną folię ROCKTECT Intello Climate Plus lub płyty g-k wykonuje się nadmuch skalnego granulatu GRANROCK SUPER. Używa się do tego dowolnej maszyny do nadmuchu materiałów izolacyjnych w postaci granulatów z wełny mineralnej.

Średnia gęstość nasypowa granulatu na powierzchniach poziomych powinna mieścić się w przedziale od 25 do 35 kg/m³. Dla takiej gęstości deklarowany współczynnik przewodności cieplnej lambda to 0,042 W/mK. Zwiększając gęstość nasypową do 35-45 kg/m³, poprawiamy także deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła do 0,040 W/mK.